Enderův stín

Enderův stín | Orson Scott Card | Recenzia

Sci-fi román – takmer tak dobrý, ako slávna Enderova hra. Zaoberá sa tými istými udalosťami, ale z pohľadu inej postavy. Tento paralelný príbeh je už od prvej stránky tvrdší a šokujúco krutý.

Enderův stín

Opäť sme vo svete detských vojakov – budúcich veliteľov, pripravovaných na rozhodujúcu vesmírnu bitku s mimozemskými Termiťanmi.

Tentoraz dej knihy začína na ulici. Kdesi v Rotterdame ďalekej budúcnosti, kde bezprizorné deti bojujú o prežitie v pouličných bojoch o odpadky. Tí menší majú len minimálnu šancu na prežitie – jedným z nich je len štvorročný chlapec Fazolek.

Dostáva sa k jednému z detských gangov. Aj keď je z nich najmenší a najprv ho neberú vážne, navrhne im plán, ako si poradiť s tyranmi. Tyrani sú staršie deti, takisto bez domova, ktoré bez milosti okrádajú tých menších. Fazolek je extrémne inteligentné dieťa a analýzou pouličného násilia prišiel na to, ako prežiť. Počíta aj s tým, že možno bude nevyhnutné niekoho zabiť.

Enderova hra pohoršila kritikov detskou brutalitou.

Enderův stín v tomto smere zachádza omnoho ďalej. Ale ak si predstavíme život detí bez domova – aké aj dnes živoria v getách Južnej Ameriky či Afriky v detských gangoch – je Fazolkov príbeh šokujúco uveriteľný. Od niekoho, kto umiera hladom a denne bojuje o život, nemožno očakávať „civilizované“ správanie. A to bez ohľadu na vek. Niektoré detaily príbehu – napríklad Fazolkove spomienky na rané detstvo – však znejú nepravdepodobne, až kým autor na ďalších stránkach nenaznačí viac. A dokonca aj potom…

Fazolka si čoskoro všimnú náborári Medzinárodnej flotily (MF), hľadajúci mimoriadne deti. A dej románu sa tak posúva o level vyššie. Konečne ideme do vesmíru – tam na orbite Zeme krúži Bitevná škola, kde znova stretneme Endera. Ale táto kniha je o Fazolkovi. Nie je to bežný študent. Má najlepšie výsledky z celej školy a analyzuje učiteľov rovnako dôkladne, ako oni jeho.

Tichý súboj medzi Fazolkom a učiteľmi pokračuje. Obe strany sa pokúšajú zistiť, čo si myslí – čo vie – na základe čoho sa rozhoduje a koná druhá strana. Aj keď teraz má Fazolek sotva viac ako 5 rokov, je pre dospelých učiteľov – dôstojníkov z Bitevnej školy – vyrovnaným protivníkom. Až natoľko, že je to podozrivé… Je to vôbec človek?

Všetko sa zmení, keď sa Fazolek dostane do Enderovej armády Drakov.

Fazolek sa konečne stáva vojakom a začína bojový výcvik v beztiažovom stave v bitevnej miestnosti, po ktorom nasleduje známa vesmírna vojna s Termiťanmi vrcholiaca záverečnou bitkou kozmických flotíl. Enderův stín do značnej miery trpí duplicitou deja s Enderovou hrou, čo vyplýva z jeho jedinečnej pozície paralelného románu – napriek tomu je to dramatické a napínavé čítanie.

Moje hodnotenie knihy:

Zdroje:

Kam ďalej?

Prečítajte si online:


© Roman Plencner.

AntiSpam: komentáre obsahujúce url adresu (www, http, https) sú automaticky vymazané.

Jedna odpoveď na „Enderův stín | Orson Scott Card | Recenzia“

  1. Ak sa vám brutálne scény z úvodu románu „Enderův stín“ zdajú prehnané, pozrite si film z prostredia detských gangov „Město bohů“ (2002). V určitých okamihoch sa mi „Enderův stín“ zdal ešte lepší, ako slávna „Enderova hra“ – napríklad záverečná vesmírna bitka s Termiťanmi je tu napísaná neporovnateľne lepšie. Ale „Enderův stín“ má aj pár slabších miest. A vrcholné stretnutie medzi Fazolkom a sériovým vrahom Achillom bolo sklamaním.

Nie je možné pridávať komentáre.